Dlaczego okulary przeciwsłoneczne należy kupować tylko u optyka?

Wiele osób latem nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez pary okularów przeciwsłonecznych na nosie. Jest to dobry nawyk, który nie tylko dodaje stylu i poprawia widoczność w ostrym słońcu, ale też chroni wzrok przed promieniowaniem. Okulary z bazaru za kilka złotych mogą jednak wyrządzić oczom więcej szkody niż pożytku. Dowiedz się, dlaczego warto je kupować tylko w salonach optycznych.

Markowe okulary przeciwsłoneczne – nie tylko kwestia wyglądu

Markowe okulary przeciwsłoneczne to częsty obiekt pożądania osób śledzących trendy i dbających o swój styl. Wiele modeli doczekało się wręcz statusu kultowych jak np. Wayfarery czy Aviatory zaprojektowane przez Ray-Ban. To jednak znacznie więcej niż modny dodatek. Markowe okulary przeciwsłoneczne rzadko są tanie – ich zakup to jednak inwestycja nie tylko w dobry styl, ale przede wszystkim w zdrowie.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z destrukcyjnego działania promieni słonecznych na wzrok. Pamiętamy o kremach z filtrem na skórę, jednak często nie dbamy o podobną ochronę oczu. Tymczasem zarówno widzialne, jak i niewidzialne promieniowanie (np. ultrafiolet) emitowane przez słońce powoli, lecz skutecznie uszkadza wzrok. Markowe okulary przeciwsłoneczne mają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, które gwarantują pełną ochronę przed szkodliwym działaniem słońca. Dodatkowo takie oprawki są lepiej wykonane, przez co nie tylko prezentują się bardziej szykownie, ale też mają lepsze parametry użytkowe.

Decydując się na markowe modele, możesz liczyć na:

Uważaj na okulary przeciwsłoneczne z targu czy marketu!

Latem w centrach dużych miast i kurortów jak grzyby po deszczu wyrastają stragany z kuszącymi wieloma kolorami i kształtami okularami przeciwsłonecznymi w dobrej cenie (często nawet za kilkanaście złotych). Liczne modele można też znaleźć w marketach, na stacjach paliw i w sklepach odzieżowych. Warto jednak wiedzieć, że tego typu tanie okulary przeciwsłoneczne nie tylko nie chronią wzroku (mimo zapewnień sprzedawców o posiadanych filtrach UV), ale wręcz mogą mu szkodzić. Przyciemniane szkła powodują bowiem rozszerzanie źrenic, przez które do wnętrza oka przedostaje się więcej szkodliwych promieni. Każde okulary powinny mieć więc odpowiedni atest, np. CE zgodny z normą PN-EN 1836+A1:2009P lub ISO.

Kategorie przyciemnienia szkieł w okularach przeciwsłonecznych

Kupując okulary przeciwsłoneczne, warto zwrócić również uwagę na przypisaną do nich kategorię, która określa stopień przyciemnienia szkieł, tym samym determinując ich przeznaczenie. Na okularach można znaleźć następujące oznaczenia:0 – szkła całkowicie przejrzyste lub lekko przydymione,

1 – szkła barwione, odpowiednie do noszenia w gorszych warunkach oświetlenia (pochmurny dzień, wieczór),

2 – mocniej zabarwione szkła, nadają się do noszenia wtedy, gdy natężenie światła słonecznego nie jest zbyt duże,

3 – odpowiednia do noszenia w słoneczne dni, zarówno w naszym klimacie, jak i w krajach egzotycznych,4 – specjalistyczne szkła przepuszczające jedynie kilka procent światła, przeznaczone przede wszystkim dla alpinistów, nie nadają się do prowadzenia samochodu.

4 – specjalistyczne szkła przepuszczające jedynie kilka procent światła, przeznaczone przede wszystkim dla alpinistów, nie nadają się do prowadzenia samochodu.


Nie ma jeszcze żadnych głosów.
Please wait...

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o